Jak zmodyfikować zasadę "wybierz 4" dla jednego celu np. odchudzania?

Zapoznałam Was z Zasadą „Wybierz 4” ostatnio tutaj. Wpadłam na pomysł jak można zmodyfikować ją pod kątem jednego celu np. odchudzania. Oczywiście modyfikacja pasuje do wielu innych celów głównych do których możemy znaleźć podcele np. rzucanie palenia, zwiększenie czasu poświęconego na aktywność fizyczną, nauka języków i wiele, wiele innych. Na potrzeby odbiorców bloga przykład o odchudzaniu.

O zasadzie możecie przeczytać pod linkiem wyżej. Jeśli tego nie zrobiliście to zapoznajcie się proszę najpierw z wcześniejszym wpisem.

Jak zasadę zmodyfikować pod kątem jednego celu?

1. Wybieramy 1 najważniejszy cel główny np. w ciągu 12 tygodni schudnę 10 kg. 
2. Następnie do celu głównego wybieramy podcele, które odpowiedzą nam na  pytanie: „jak chcę to zrobić/osiągnąć?”, „co muszę zrobić by to osiągnąć?” np.
  • codziennie poświęcę na aktywność fizyczną 30 min, nawet jeśli ma być to tylko spacer,
  • przestanę pić soki, napoje gazowane i inne napoje, które dostarczają kalorie,
  • będę jeść 2-3 godziny przed snem lekkostrawną kolację,
  • ograniczę słodycze do np. 2 porcji w tygodniu (porcja nie może mieć więcej niż 200 kcal) jeśli zjem więcej niż 200 kcal na porcję to nie jem w tym tygodniu już więcej słodyczy.
3. Postępy monitorujemy codziennie i je zapisuje, jak przy niezmodyfikowanej wersji Zasady „wybierz 4”. 
4. Zrobiłam dla Was oczywiście wersję PDF jak można sobie to zapisać, ale to nie musi tak wyglądać. Możecie też zrezygnować z 4 podceli i wprowadzić ich mniej lub więcej. Możecie też przyjąć dłuższy bądź krótszy czas realizacji celu. Możecie również w ten sposób wybrać więcej niż 1 cel główny i do każdego z nich dodatkowe podcele. Np. drugi cel główny to nauka języka. Podcele zatem mogą wyglądać tak: codziennie czytam jakiś artykuł w danym języku, codziennie słucham jeden rozdział w wybranego audiobooka, codziennie uczę się 5 nowych słówek. Pamiętacie jednak o jednej bardzo ważne rzeczy:

Podcele i ich ilość powinny być racjonalne. Zbyt duża ich ilość może zniechęcić, zbyt mała nie mobilizować Was i nie wyzwalać chęci walki. Weźcie na siebie tyle ile jesteście w stanie każdego dnia udźwignąć. Ja Wam daję narzędzie, Waszym zadaniem jest je użyć w miarę możliwości z jak największym dopasowaniem do siebie, swojego trybu życia, możliwości.
W myśl tej zasady wpisana jest pewna filozofia. Mianowicie: codzienne nawet małe zmiany, małe działania doprowadzają ostatecznie do wielkich rzeczy. I ja właśnie tych wielkich osiągnięć Wam życzę 🙂

modyfikacja zasady wybierz 4

Reklamy

2 myśli w temacie “Jak zmodyfikować zasadę "wybierz 4" dla jednego celu np. odchudzania?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s